Aktivnosti projekta

Aktivnosti projekta obuhvaćaju:

  • promociju i razvijanje poduzetničkih vještina kod učenika kako bi postigli bolju konkurentnost na globalnom tržištu rada organizacijom predavanja i radionica mladih lokalnih poduzetnika te posjetom uspješnim lokalnim tvrtkama
  • razvoj i promociju regionalnog turističkog proizvoda kroz sve etape (istraživanje tržišta, marketing, plasiranje proizvoda na tržište i sl.) te prepoznavanje i  predstavljanje turističkih potencijala regije
  • osnivanje virtualne tvrtke
  • razvijanje vještine uporabe stranih jezika u konkretnim situacijama u osobnom i poslovnom kontekstu (predstavljanje, razgovori za posao, poslovni sastanci i sl.)
  • razvijanje vještine uporabe digitalnih alata/tehnologija za cjeloživotno učenje i poduzetništvo (on-line prezentacije, izrada videomaterijala, on-line komunikacija i sl.)
  • petodnevnu mobilnosti nastavnika u okviru transnacionalnih projektnih sastanaka i pratnje učenika za vrijeme transnacionalnih aktivnosti učenja radi povezivanja europskih obrazovnih institucija i razmjene dobre prakse te stručnog usavršavanja nastavnika
  • kratkoročnu (petodnevna) razmjenu grupe učenika u okviru transnacionalnih aktivnosti učenja s ciljem stjecanja novih znanja i vještina kako bi postali aktivni građani Europe

 

Razmjena učenika i mobilnost nastavika u:

O projektu …

Gospodarska škola Varaždin 11. rujna 2017. godine potpisala je sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt „Atrévete a emprender“, u prijevodu: „Odvaži se uključiti u poduzetništvo“ u okviru Erasmus+ programa, KA2 strateška partnerstva među školama (2017-1-ES01-KA219-037818_6) koji će se realizirati u suradnji s partnerskim školama u inozemstvu: Španjolska: IES Melchor de Macanaz, Hellín; Italija: I.I.S. „Vespucci-Colombo“, Livorno; Grčka: Gymnasio Armeniou, Armenio Larissa, Poljska: LLXXVIII LO im. Marii Pawlikowskej_Jasnorzewskiej w Warszawie, Varšava i Portugal: Agrupamento de Escolas de JoséRelvas Alpiarça, Alpiarça.

 

Ravnateljica gospođa Katica Kalogjera Novak ističe kako je ovaj projekt jedan u nizu već provedenih projekata EU-a Gospodarske škole Varaždin kojima se promovira poduzetništvo i samozapošljavanje učenika nakon završenog školovanja te se na taj način pridonosi smanjenju nezaposlenosti i ranog napuštanja školovanja.

Voditeljica projekta, profesorica Renata Mađarić navodi kako je jedan od ciljeva projekta razviti poduzetničke vještine učenika za bolju konkurentnost na globalnom tržištu rada kroz različite aktivnosti projekta. Zahvaljujući mobilnostima u partnerske škole u inozemstvu te komunikaciji s partnerima učenici će imati mogućnost razviti jezične vještine i vještine uporabe različitih alata IKT-a. Također, u okviru projekta promovirat će se turistički potencijal varaždinske regije. Zanimljivo je da će se veći dio projektnih aktivnosti odvijati na španjolskom jeziku budući da učenici trećih i četvrtih razreda smjera hotelijersko-turistički tehničar uče tri strana jezika od kojih je jedan i španjolski jezik.

Tržište koje naš proizvod osvaja…

Veleprodajni kupci poput turističkih zajednica, turističkih agencija, restorana, hotela, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG-ova),  seoskih domaćinstava i izletišta koji nude te proizvode maloprodajnim kupcima poput turista, posjetitelja, gosta ili izletnika kao suvenire, upotrebne predmete, poklone dobrodošlice ili poklone zahvale.

Potrebe koje taj proizvod zadovoljava…

Potrebe turističkog tržišta koje turizmu daju nove dimenzije  – prepoznatljivost i originalnost u odnosu na ostale dosad viđene suvenire i podizanje razine svijesti u očuvanju okoliša. Suveniri i uporabni predmeti izrađeni od korištenih plastičnih vrećica predstavljaju za kupca nešto novo zbog materijala i načina izrade, a isto tako i posebnosti jer „u sebi“ mogu nositi priču, doživljaj i emociju povezanu s posjetom ili boravkom u dotičnom gradu ili državi. Suveniri odišu kreativnošću i zbog toga daju posebnu vrijednost kupcu.

Inovacija koju donosi taj proizvod je …

Kreirani suveniri ili uporabni predmeti  koji  svojim elementima vizualnog izgleda predstavljaju  grad, županiju i cijelu državu u odnosu na male, lokalne suvenire u kojima se ne održava cijela Republika Hrvatska.  Poznata je činjenica da postoji puno suvenira ali nema  izrađenih  od takvog materijala i nemaju elemente prepoznatljivosti „Hrvatske u malom.“

Promjena svih nas i naših postupaka u očuvanju okoliša.